Jak używać maski w Photoshop Elements 8/9?

Witam, w tym poradniku pokażę Ci jak używać maski w programie Photoshop Elements 8. Mam nadzieję, że przydadzą Ci się te informacje.
Więc zacznijmy od otwarcia programu i wybrania dwóch lub więcej zdjęć, z którymi będziemy pracować. Ja wykorzystałem kilka zdjęć z serwisu Fotolia. Jeśli uczysz się, a nie posiadasz żadnych ciekawych zdjęć to zapraszam do odwiedzenia Fotolia.pl
Jeśli masz już otwarte zdjęcia w Photoshop Elements to przeciągnij jedno zdjęcie na drugie za pomocą narzędzia PRZESUNIĘCIE lub wybierz z klawiatury V.
Używając dalej tego narzędzia przykryj jedno zdjęcie drugim.
Jeśli już masz wszystko zrobione jak napisałem, przejdźmy do panelu, który znajduje się po prawej stronie, chodzi konkretnie o panel WARSTWY. Jak widzisz znajdują się tam nasze warstwy ze zdjęciami oraz różne przyciski.
Teraz przejdźmy do dolnej części palety WARSTWY i wybierzmy przycisk UTWÓRZ NOWĄ WARSTWĘ WYPEŁNIENIA LUB DOPASOWANIA, chodzi konkretnie o tą małą, czarno-białą ikonkę
Jeśli naciśniesz tą ikonkę pojawi się menu, z którego należy wybrać POZIOMY.
Jak widzisz, po kliknięciu pojawiła się kolejna warstwa w palecie WARSTWY.
Teraz musimy tą warstwę ustawić tak aby była między warstwami ze zdjęciami. Wystarczy ją po prostu przeciągnąć niżej.
Jeśli już wszystko masz tak jak na obrazkach, musimy jeszcze zrobić jedną rzecz. Najedź kursorem myszki na warstwę z poziomami, a raczej pomiędzy warstwą z poziomami i warstwą, która znajduje się wyżej. Przy tym musisz trzymać przycisk ALT na klawiaturze. Zobaczysz, że pojawi się trochę inny kursor niż zwykle. Jeśli zobaczysz ten kursor kliknij lewym przyciskiem myszki. Zobaczysz małą zmianę w warstwie powyżej, a konkretnie, pojawi nam się malutka strzałka przy obrazku.
Jeśli już wszystko jest tak jak powinno, musisz mieć zaznaczoną warstwę z poziomami, a dokładnie chodzi o tą warstwę, która jest po prawej (ta z białym wypełnieniem).
OK. Teraz możemy zacząć zabawę z maskami :)
Przejdź do palety z narzędziami, która znajduje się po lewej stronie i wybierz gradient. Pamiętaj, że gradient powinien być ustawiony standardowo, czyli powinien mieć przejście z czarnego do białego koloru i powinien być ustawiony na GRADIENT LINIOWY.
Teraz wystarczy stworzyć gradient na naszych zdjęciach, oczywiście to możesz zrobić jak będziesz chciał, możesz przeciągnąć z góry na dół, z dołu do góry, z lewej do prawej czy też odwrotnie. Ja przeciągnę z dołu do góry.
Jak widzisz efekt jest niezły lecz można go jeszcze poprawić. W tym celu możesz użyć pędzla ale pamiętaj żeby kolor był zaznaczony na czarno jeśli chcesz wymazać zdjęcie, które jest ustawione jako pierwsze czyli to, które przykrywa nasze drugie zdjęcie. Jeśli chcesz np. zamalować drugie zdjęcie zasłaniając je pierwszym, użyj koloru białego.
I to byłoby na tyle. Mam nadzieje, że pomogłem Ci w nauce programu Photoshop Elements 8, a przede wszystkim w tworzeniu masek.


A tak wygląda efekt końcowy.


Zapraszam również do oglądania filmów, oraz subskrypcji mojego kanału na Youtube !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz