Jak zawijać tekst w InDesign CS5.5?

Witam, w tym artykule dowiesz się jak zawijać tekst wokół grafiki, zdjęcia, obrazków i podobnych rzeczy. Oczywiście to co tutaj zobaczysz możesz zrobić w starszych wersjach programu Adobe InDesign CS4, CS5.
A więc zacznijmy od tego, że otworzymy sobie InDesign i wybierzemy Dokument, w oknie, które nam się pojawi wybieramy OK, mogą to być ustawienia domyślne dokumentu.

Następnie wybieramy narzędzie TEKST i rysujemy na naszym dokumencie prostokąt na całą stronę.

Jeśli już to mamy, a nie masz tekstu, który chciałbyś tam wkleić, możesz oczywiście użyć przykładowego tekstu Lorem ipsum... lub kliknąć na prostokąt tekstu, kliknąć prawym przyciskiem myszki i wybrać polecenie WYPEŁNIJ TEKSTEM ZASTĘPCZYM.

Jeśli wybrałeś tą opcję powinieneś uzyskać taki efekt.

Oczywiście możesz edytować tekst jak tylko chcesz. Ja się nie będę tym zajmował bo nie o to tak naprawdę nam chodzi. Teraz należy umieścić jakąś grafikę wokół, której będziemy zawijać nasz tekst. Najlepiej umieścić wyciętą grafikę w Photoshopie lub innym programie, chodzi o to żeby zdjęcie było przezroczyste i nie posiadało żadnego tła.

Jeśli masz takie zdjęcie gotowe i jest zapisane przykładowo jako plik PSD to teraz przechodząc do InDesign możesz wybrać PLIK - UMIEŚĆ lub CTRL+D aby dodać nasze zdjęcie.

Jak widzisz moje zdjęcie jest bardzo duże, Twoje też takie może być, ale możemy to w łatwy sposób zmniejszyć, wystarczy przytrzymać SHIFT i przeciągać w dół trzymając lewym przyciskiem myszki jeden z kwadracików na zdjęciu.

Jak widzisz wszystko jest pomniejszone ale dziwne efekty wyszły jeśli chodzi o nasze zdjęcie, a mianowicie zostało z każdej strony przycięte. Jak do tego wrócić ? Oczywiście prosta sprawa, wystarczy najechać myszką na zdjęcie, kliknąć prawym przyciskiem myszki na nim, z menu wybrać DOPASOWANIE a następnie WYPEŁNIJ RAMKĘ PROPORCJONALNIE.

Teraz powinniśmy uzyskać taki efekt

Idziemy dalej, następnym krokiem będzie przejście do panelu OBLEWANIE TEKSTEM, jeśli nie widzisz tego panelu możesz go włączyć za pomocą OKNO - OBLEWANIE TEKSTEM lub ALT+CTRL+W. 
Teraz kliknij na małą ikonkę OBLEWAJ DOOKOŁA KSZTAŁTU OBIEKTU

powinniśmy mieć coś takiego

Następnie wybieramy opcję OBLEWAJ - LEWA STRONA, a w kolejnej opcji ustawiamy na kanał ALFA

Ostatnim krokiem będzie dopasowanie odległości tekstu od grafiki. W tym przypadku możemy użyć opcji ODLEGŁOŚĆ OD GÓRY, która jest aktywna, można ustawić na 2-3mm.

No i mamy gotowy efekt, u mnie może to nie wygląda najlepiej ale myślę, że zrozumiałeś to i poradzisz sobie z tym bez żadnego problemu.

Zapraszam również do obejrzenia filmu.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz